STRONA GŁÓWNA
 OFERTA PRACY ślusarz narzędziowy!
 OFERTA PRACY blacharz samochodowy!
 OFERTA PRACY instruktor kształcenia zawodowego!
 OFERTA PRACY pracownik linii produkcyjnej!
 OFERTA PRACY pracownik na farmie trzody chlewnej!
 OFERTA PRACY programista!
 OFERTA PRACY project manager!
 PRACA - instruktor Przybysław!
 Oferty pracy za granica - EURES !
 Lider Pojezierza
 LIDER +
 Informacje o GCI
 REGULAMIN GCI
 Pracownicy GCI
 JAK I GDZIE SZUKAĆ PRACY?
 Jak napisać podanie o pracę?
 STRUKTURA CV
 Struktura listu motywacyjnego
 WAŻNE ADRESY
 GCI w województwie zachodniopomorskim
 KONTAKT
 • JAK I GDZIE SZUKAĆ PRACY?

  Poszukiwanie pracy to ciężkie, trudne i pracochłonne zajęcie. W naszym serwisie dowiesz się gdzie i jak jej szukać.

  Gdzie szukać?

  Pracy możesz szukać poprzez:

  ·   Kontakty osobiste (znajomości),

  ·   Bezpośrednie kontakty z pracodawcami (zgłoszenie się do firmy),

  ·   Urzędy Pracy,

  ·   Agencje doradztwa personalnego,

  ·   Ogłoszenia w prasie i mediach,

  ·   Targi pracy,

  ·   Internet,

  ·   Ośrodki poradnictwa zawodowego.

  Kontakty osobiste

  Pamiętaj!

  Powiedz wszystkim znajomym, że szukasz pracy.
  Odwiedź urząd pracy.
  Przeglądaj ogłoszenia.

  Podczas szukania pracy można posłużyć się znajomymi, oczywiście nie dla protekcji, ale po to, aby nas zarekomendowali. Często też, nasi znajomi wiedzą o wolnych miejscach, więc warto to wykorzystać.

  Bezpośrednie kontakty z pracodawcami

  Możesz to zrobić na dwa sposoby.

  Pierwszy to wysłanie Twoich dokumentów (życiorysu oraz listu motywacyjnego) pocztą bezpośrednio do firmy, w której chciałbyś podjąć pracę, pomimo iż nie prowadzi ona w danej chwili naboru. Wysyłając list, zaadresuj go na dział personalny lub kierownika takiego działu. W liście motywacyjnym uzasadnij dlaczego chciałbyś pracować w danej firmie i na konkretnym stanowisku.

  Dobrze jest po jakimś czasie skontaktować się z firmą, i dowiedzieć o losie swoich dokumentów.

  Drugim sposobem są osobiste odwiedziny w firmie, w której pracą jesteś zainteresowany. Masz wtedy okazję przedstawić swoje uzdolnienia, porozmawiać z przyszłym pracodawcą. Nawet jeśli teraz nie ma wolnych miejsc pracy, pamiętaj żeby zostawić swój życiorys oraz list motywacyjny.

  Urzędy Pracy

  Pod adresem internetowym www.praca.gov.pl możesz znaleźć dane telefoniczne i adresowe wojewódzkich urzędów pracy oraz powiatowe urzędów pracy w Twoim województwie.

  Urzędy te prowadzą rejestr oferowanych miejsc pracy. Można się tam również starać o rożnego rodzaju szkolenia, przeprowadzane bezpłatnie. Dzielą się na rejonowe i wojewódzkie urzędy. Zlokalizowane są w większych miastach i powiatach.

  Dla absolwentów rejestrujących się w takich urzędach organizowane są warsztaty prowadzone przez psychologów, które uczą jak pisać CV, list motywacyjny, jak się przygotować i zachować na rozmowie kwalifikacyjnej, prowadzone są testy psychologiczne. Również absolwenci mają szansę ubiegać się o kursy doszkalające organizowane i finansowane przez urzędy pracy.

  W urzędach prowadzone są również kluby pracy dla wszystkich zarejestrowanych bezrobotnych. Zajęcia w klubach pracy mają na celu pomoc w znalezieniu się na rynku pracy i są prowadzone przez doradców zawodowych. Kluby pracy przygotowują do rozmów z pracodawcą poprzez naukę autoprezentacji, pisania dokumentów, składania ofert, sposobów szukania pracy.

  Agencje doradztwa personalnego

  Są to firmy skupiające specjalistów od rynku pracy i zarządzania kadrami. Biura takie zajmują się rekrutacją na wszystkie stanowiska lub ukierunkowane są na konkretną branżę np. biurową, finansowo - księgową lub informatyczną. Potrafią bardzo dobrze przygotować do poszukiwania i zdobycia pracy. Mają też bardzo dobre rozeznanie w aktualnych trendach i ofertach. Jest to bardzo skuteczna forma poszukiwania pracy, aczkolwiek czasochłonna.

  Ogłoszenia w prasie i mediach

  Jest to najbardziej popularna metoda poszukiwania pracy. Ukazują się one w prasie codziennej, tygodnikach i magazynach branżowych, gazetach telewizyjnych i na antenach wybranych stacji radiowych. Należy jednak stosować się do pewnych zasad:

  ·   Na ogłoszenia należy odpowiadać jak najszybciej,

  ·   Stosować się do zawartych w nim instrukcji,

  ·   Wymagać potwierdzenia złożenia dokumentów,

  ·   Nie należy umieszczać ogłoszeń "szukam pracy", jest to źle odbierane przez przyszłego pracodawcę.

  Targi pracy

  Dobra metoda dla studentów i świeżo upieczonych absolwentów wyższych uczelni. Targi umożliwiają zapoznanie się z ofertami różnych firm, przeważnie renomowanych pracodawców. Na targach można nawiązać wiele ciekawych kontaktów. Można także "załapać się" na staż lub na ciekawe szkolenia. W perspektywie długoterminowej - warto spróbować.

  Internet

  W sieci można znaleźć wiele serwisów, które publikują ogłoszenia o pracę z całego kraju a także z zagranicy. Ogłoszeni te można przeszukiwać pod kątem lokalizacji, interesującej nas branży czy wynagrodzenia. W serwisach tych można również umieszczać swoje CV.